Jak pandemie koronaviru ovlivní ceny nemovitostí? Nakoupit vlastní byt nebo ne?

Pandemie koronaviru ovlivnila celou řadu odvětví. Jak se podepsala na realitním trhu? Vyplatí se v současné době kupovat nemovitost?

Nastane krize?

U na jaře realitní experti předvídali, že pověstná bublina splaskne. Názor, že ceny realit poklesnou, přetrvává, podle aktuálních odhadů by to mohlo být až o 15 %.

V Česku nyní chybí zahraniční investoři, poptávka po nemovitostech proto klesla. A trh na to bude muset reagovat. Zájemci z tuzemska, kteří si plánovali pořídit vlastní bydlení, kvůli krizi nezřídka své plány odsunuli. Řada lidí si není v současné situaci jistá, zda si například udrží stabilní zaměstnání. Realitní trh proto zaznamenal místy i výrazný pokles.

Předvídat další vývoj je nicméně velmi obtížné. Mnozí se kloní i k názoru, že pokles nemusí být výrazný, neboť současný stav neodpovídá ekonomické recesi, ze které mají někteří obavy. Trh by se měl z dopadů koronaviru vzpamatovat rychleji.

Ostatně krize zasáhla více či méně jen některá odvětví. Stále existují i ti, jichž se nedotkla prakticky vůbec. Ti, kteří si pořídili nemovitost již dříve, mohou navíc začít usilovat o její prodej, pokud se dostanou do finanční tísně. To paradoxně může vygenerovat zajímavou nabídku atraktivních nemovitostí.

Ceny zřejmě dočasně klesnou

Lze tak říci, že do budoucna zřejmě dojde k tomu, že realitní trh se přestane vychylovat do extrémů a nejvíce bude pokles cen znát na dnes nejdražších nemovitostech. Zatím se tak však nestalo, jak vyplývá z aktuálních dat.

Zájemcům o koupi nemovitosti lze proto doporučit důsledně zvážit aktuální finanční situaci a výhled do budoucna a zatím vyčkávat. Podle současných odhadů budou ceny mírně klesat ještě v roce 2021. Právě pak může být vhodná doba pro nákup.

Zhruba do dvou let se totiž dle názoru některých odborníků ceny nemovitostí vrátí na „předkoronavirovou“ úroveň. Pesimističtější výhledy pro delší časový horizont hovoří dokonce o tom, že v příštích deseti letech mohou nemovitosti zdražit, a to až dvojnásobně.

Related Articles

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne, hodně o...

Comments

Nejnovější články

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne,...

Čištění s vysokotlakou myčkou si zamilujete!

Půvab bezkontaktního čištění spočívá opravdu v tom, že si v podstatě...

Neduhy nejlevnějších párty stanů

Je až trochu s podivem jak se změnily večery...
- Komerční sdělení -PR článek