Jak správně prodat nemovitost

Prodávat nemovitost je úkol poměrně náročný. Řada lidí si na něj troufne sama, někteří se chtějí spolehnout na realitní kancelář či agenturu. Jaké výhody a nevýhody mají obě řešení?

Proč se vyplatí prodávat s realitní kanceláří

Prodej je v první řadě náročný na odborné znalosti. Pro realitního makléře se však jedná o v podstatě každodenní rutinu.

Vy prodáváte patrně svou první nemovitost za život a možná zároveň i poslední. Jste tak schopni především adekvátně odhadnout reálnou kupní cenu? Pokud ji přeceníte, prodej nemovitosti se bude táhnout neúměrně dlouho. Naopak příliš levná nemovitost sice zmizí velice rychle, ale vy na transakci proděláte.

Poměrně zběhlí musíte být i v právní problematice. Odpovězte si na otázku, zda jste schopni posoudit právní stav nemovitosti a dokážete si také vhodně ošetřit kupní smlouvu.

Prodej s realitní kanceláří jednoznačně šetří čas. Běžně prodej bytu trvá 3 měsíce, prodej domu až 6 měsíců. S makléřem se pouze smluvně dohodnete na tom, jak bude prodej probíhat a jaká bude odměna. Dál se o nic nestaráte.

Oproti tomu při prodeji svépomocí byste museli během této doby věnovat čas k řádné přípravě nemovitosti, nachystání fotodokumentace a sepsání inzerátu.

Následně se budou ozývat zájemci. A nejenom ti, doslova vás zahltí i různí spekulanti, telefon tak bude zvonit prakticky neustále. Seriózním potenciálním kupcům je nutné trpělivě odpovídat na dotazy. Vážní zájemci posléze půjdou na osobní prohlídku, kde se jim také musí někdo věnovat. 

Proč se vyplatí prodávat svépomocí

Naopak k nevýhodám prodeje s realitní kanceláří patří jednoznačně provize. Ta se v posledních letech zvyšovala, v průměru tak činí už 160 tisíc korun.

Mnozí majitelé mají navíc obavu z neseriózních realitních kanceláří. Ty se snaží maximálně se obohatit na úkor svého klienta. Kvalita odvedených služeb je však již značně diskutabilní.

Hlavním důvodem, proč nevolit realitní kancelář, je tak pro řadu klientů nedůvěra nebo rovnou špatná zkušenost. K typickým nekalým praktikám patří například nadsazení ceny.

Prodávající je na počátku zpravidla ještě spokojený. Nemovitost se však pochopitelně prodat za deklarovanou vysokou cenu nepodaří. Majitel však udělal tu chybu, že už podepsal rezervační smlouvu výhodnou především pro realitní kancelář.

Cena se ve výsledku musí snížit, protože vlastník nemovitosti obvykle na prodej tlačí, neboť peníze z něj potřebuje. Realitní kancelář však delší doba prodeje netrápí a ve výsledku zinkasuje atraktivní provizi.

Mnozí majitelé nemovitosti taktéž s nelibostí došli k závěru, že jejich makléř je sympatický mladý muž či milá mladá dáma, ovšem nezřídka těsně po škole a s nulovými zkušenostmi a dovednostmi. Z hlediska odbornosti je v takovém případě víceméně lhostejné, zda bude klient prodávat nemovitost raději sám.

Related Articles

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne, hodně o...

Comments

Nejnovější články

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne,...

Čištění s vysokotlakou myčkou si zamilujete!

Půvab bezkontaktního čištění spočívá opravdu v tom, že si v podstatě...

Neduhy nejlevnějších párty stanů

Je až trochu s podivem jak se změnily večery...
- Komerční sdělení -PR článek