Je lepší koupit byt nebo rodinný domek?

V našich zeměpisných šířkách nemá mnoho lidí zájem bydlet v podnájmu. Jednak jste do jisté míry vystaveni na milost či nemilost majiteli nemovitosti, jednak vás z vlastního obydlí nikdo nemůže jen tak vyhodit. Z toho důvodu je lepší investovat do bydlení, které vám bude říkat pane se vším všudy. Naskýtá se ale otázka – je lepší koupit si byt či dům?

Levnější byt

Naprostá většina Čechů bydlí hlavně v panelákových bytech. Je jich docela hodně a jsou cenově zajímavé. Jenže mají i svá proti. Největším problém u takovýchto bytů je jejich nedostatečná velikost. Pro jednoho či dva se v nich najde soukromí dost, ale pro rodinu s dvěma a více dětmi to nemusí být žádná slast. Stěny jsou navíc tenké jako papír, takže u sousedů uslyšíte padat i ten pověstný špendlík.

Co se týče velikosti i komfortu, jsou na tom byty v klasických zděných stavbách o jeden či dva řády lépe. Samozřejmě, že se najdou i výjimky, ale obecně to platí. Tyto vlastnosti se ale odráží na ceně nemovitosti, která se může vyšplhat i na dvojnásobek či trojnásobek ceny bytu v paneláku. A to i v rámci jedné obce.

Luxusnější domek

Koupě rodinného domku je samozřejmě v mnoha ohledech lepší než investice do bytu. Více místa, více soukromí, většinou i zahrádka. To vše jsou samozřejmě nezpochybnitelné plusy, ale tohle všechno něco stojí. A není to málo. Ceny bytů se stále mohou pohybovat v řádech vyšších stovek tisíc korun, ale rodinný domek pod milion nekoupíte. A když už, bude to nějaká zřícenina, kterou si budete muset opravit sami.

V tomto segmentu se dá ale trochu ušetřit, a sice koupí modulárního domu. Jde o moderní druh bydlení, které je kombinací bytu (velikostí, cenou) a rodinného domu. Nečekejte však žádné zázraky v žádném ohledu. Toužíte-li ale bydlet co nejdříve, nechcete příliš utrácet a máte vlastní vhodný pozemek, mohla by to být dobrá volba.

Related Articles

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás jen napadnou....

Comments

Nejnovější články

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás...

I vaše bydlení může být jako ze škatulky

Každé bydlení je opravdu specifické, a proto je potřeba,...

Lenovo ThinkPad T450s

Hledáte výkonný a stylový firemní notebook s vysokou spolehlivostí?...
- Komerční sdělení -PR článek