Krásné a ekologické. Zuzana vyrábí jedinečné svatební šaty, do kterých se zamilujete

Na začátek – myšlenka ekologických svatebních šatů je opravdu krásná. Jak vůbec vznikla?
K svatebním šatům jako takovým jsem se dostala úplnou náhodou. Po ukončení studia oděvního návrhářství na vysoké škole jsem si hledala brigádu a shodou okolností mi do oka padla právě nabídka práce v svatebním salonu.

Ve snu by mě nenapadlo, že si tuto práci zamiluju natolik, že si založím vlastní svatební ateliér. Co se týče samotného ekologického přístupu k tvorbě, ten vyplynul přirozeně, na základě vlastních negativních zkušeností s fast fashion, a znalostí, jak se tato rychlá móda vyrábí a s jakými materiály pracuje. Já jsem touto cestou nechtěla jít a hledala jsem alternativy, jak k tvorbě přistupovat nejen ekologicky, ale i eticky.

Čím vás tedy svatební šaty okouzlily?
Já sama jsem velký romantik. Svatební šaty mě okouzlily hlavně svou sentimentální, symbolickou hodnotou. Je to krásná práce.

Přibližme si tedy slow fashion, konkrétně vaše šaty. Věděli byste nám přiblížit z čeho jsou vyráběny?
Pracuji s přírodními certifikovanými materiály, jakými jsou bio bavlna, len, bambusová viskóza, mírumilovný hedvábí a jiné. Tyto materiály jsou vzdušné, příjemné na dotek a nevěsta se v nich cítí komfortně během celého dne.

Mají lidé vůči eko šatům nějaké předsudky?
Neřekla bych, že se setkávám s nějakými konkrétními předsudky. Spíše jsou lidé zvědaví, čímž jsou mé šaty jiné než ostatní, běžně dostupné. Kromě zmíněných přírodním materiálů šaty vznikají přímo u mě v ateliéru, popřípadě ve spolupráci s malými krejčovskými dílnami v okolí.

Vaše šaty jsou jiné nejen složením, ale také vzhledem …
Osobně spíše preferuji jemné splývavé linie, které nositelku zbytečně nepohltí. Mám ráda sofistikované detaily. Inspiraci čerpám hlavně z nadčasových módních kousků z naší historie. Velmi se mi líbí svatební šaty našich babiček a období secese.

Pojďme však zpět k výrobě. Kolik trvá vyrobit svatební šaty? Myslím tím od prvního setkání, přes komunikaci a podobně.
Samotný proces výroby se dokáže od prvního setkání s nevěstou a potvrzení si konkrétního modelu šatů natáhnout i na osm měsíců. Při prvních setkáních se zkoušejí různé modely, varianty materiálů a střihů a až na základě toho se vybere ten správný, který je vhodný ke konkrétnímu typu postavy a estetickým preferencím. Následně vytvářím zkušební model z bavlněného plátna, na kterém se vychytají všechny mouchy na střihu a až poté se šije z finálního vybraného materiálu. Potřebné jsou minimální 3-4 zkoušky. Na té poslední se podle výšky bot dělají délky šatů a dolaďují poslední detaily.

Related Articles

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne, hodně o...

Comments

Nejnovější články

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne,...

Čištění s vysokotlakou myčkou si zamilujete!

Půvab bezkontaktního čištění spočívá opravdu v tom, že si v podstatě...

Neduhy nejlevnějších párty stanů

Je až trochu s podivem jak se změnily večery...
- Komerční sdělení -PR článek