Půjčka s pevnou úrokovou sazbou: Předvídatelný finanční produkt

Stalo se vám někdy, že byste řádně spláceli půjčku, vše bylo perfektně naplánované, ale najednou se na trhu něco změnilo a vám se z ničeho nic zvedly úroky? Takové situace mohou vést až k neschopnosti splácet půjčku a tedy zápisu do registru dlužníku, což vás může poznamenat v budoucnu, když si budete chtít zařídit další půjčku. Jak tomuto předejít?

Co je to pevná úroková sazba?

Pevná úroková sazba je taková úroková sazba, jejíž výše zůstává stejná po určitou nebo celou dobu trvání úvěrového vztahu (doba splatnosti půjčky). Užívá se také označení „fixní úroková sazba”. Jejím opakem je pohyblivá úroková sazba.

U běžných půjček s dobou splatnosti na pár let je pevná úroková sazba stanovena na celou dobu její splatnosti. Takovým příkladem je třeba krátkodobá půjčka. U hypoték, jejichž doby splatnosti se pohybují v řádu desítek let, je pevná úroková sazba stanovena pouze na dobu určitou, například na tři roky, pět nebo deset let atd. Vše se odvíjí od dohody mezi poskytovatelem půjčky a dlužníkem.

Jak mít větší jistotu

Další varianta, kterou můžete využít, jsou tzv. překlenovací úvěry, na které navazují úvěry ze stavebního spoření úročené buď pevnou, nebo alespoň  omezenou úrokovou sazbou.

Fungování překlenovacího úvěru

Překlenovací úvěr je doplněk stavebního spoření. Poskytuje se klientům, kteří již mají smlouvu o stavebním spoření, aby nemuseli tak dlouho čekat na přidělení řádného úvěru ze stavebního spoření. Tito klienti mají striktně vzato dva bankovní produkty: smlouvu o stavebním spoření a překlenovací úvěr. Ale obě části jsou spolu neoddělitelně spojeny, nelze získat překlenovací úvěr bez smlouvy o stavebním spoření.

Poskytnutím překlenovacího úvěru poskytovatel vyplatí klientovi cílovou částku, kterou může použít na řešení svých bytových potřeb. Samotný překlenovací úvěr obvykle klient průběžně nesplácí, platí pouze úroky. To proto, aby klientovi zbyl dostatek prostředků pro spoření na účet stavebního spoření.

Mechanizmus fungování překlenovacího úvěru má tedy jeden zajímavý a často opomíjený důsledek. Úroková sazba překlenovacího úvěru platí na určitou omezenou dobu, ale úroková sazba úvěru ze stavebního spoření platí již od samotného počátku.

Může tedy vzniknout situace, kdy v první fázi se sazba překlenovacího úvěru může měnit třeba každý rok, ale po přidělení cílové částky je již sazba pevná a neměnná. Tuto vlastnost ocení klienti především v dnešní situaci rostoucích úrokových sazeb.

Related Articles

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne, hodně o...

Comments

Nejnovější články

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne,...

Čištění s vysokotlakou myčkou si zamilujete!

Půvab bezkontaktního čištění spočívá opravdu v tom, že si v podstatě...

Neduhy nejlevnějších párty stanů

Je až trochu s podivem jak se změnily večery...
- Komerční sdělení -PR článek