Tepelný komfort v dřevostavbě. Vše, co byste měli vědět

Slovní spojení „tepelný komfort“ uslyšíte v souvislosti s dřevostavbami poměrně často. Stavba ze dřeva se totiž v oblasti akumulace a šíření tepla chová jinak než klasická zděná stavba, což jistě potvrdí i odborníci z ORCAN GROUP. V čem je jiná a lepší? 

Akumulační schopnosti dřeva

Dřevo, a tudíž i vše v něj vyrobené a postavené, má akumulační schopnosti malé – minimálně tedy ve srovnání se zděnými konstrukcemi. Tento fakt ale znamená i určitou výhodu. V zimě se totiž dřevostavba oproti klasické zděné stavbě daleko rychleji vytopí a vyhřeje na příjemnou teplotu. V létě zase nebude tolik držet denní teplo, rychleji vychladne a nabídne tak příjemnější podmínky pro spánek – i bez klimatizace. Pokud vám malá akumulační schopnost dřeva nevyhovuje, můžete vybrané segmenty domu opatřit zděnými příčkami nebo obkladem, který zvýší akumulační schopnost dané zdi. 

Jak nepřetopit dřevostavbu

Vzhledem k tomu, že dřevostavba se vytopí velice rychle, vhodnější jsou pro ni automatické otopné systémy, které vytápějí průběžně a pouze na požadovanou teplotu, kterou vám v interiéru hlídá termostat. I zde samozřejmě dochází k určitým výkyvům, neboť reakce systému nemůže být okamžitá, rozhodně ale nepřetápíte interiér nijak výrazně. Je přitom jedno, zda volíte elektrické vytápění formou podlahového topení či přímotopu, nebo třeba elektrická sálavá topidla. Naopak při topení v krbu či krbových kamnech je velmi pravděpodobné, že dřevostavbu nárazově přetopíte.

Jak udržet ideální klima v dřevostavbě

V dřevostavbách může v zimě obyvatele potrápit suchý vzduch, neboť dřevo v konstrukci pohlcuje vlhkost ze vzduchu. Předejděte vzniku suchého vzduchu a vsaďte na zvlhčovače, aromatické difuzéry a mokré ručníky na topení během noci. Zároveň nezapomeňte na pravidelné větrání – ideálně intenzivní, ale krátké, které zajistí výměnu vzduchu za čerstvý, nevydýchaný, a také opět zvlhčený.

Related Articles

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás jen napadnou....

Comments

Nejnovější články

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás...

I vaše bydlení může být jako ze škatulky

Každé bydlení je opravdu specifické, a proto je potřeba,...

Lenovo ThinkPad T450s

Hledáte výkonný a stylový firemní notebook s vysokou spolehlivostí?...
- Komerční sdělení -PR článek