Veronika se živí netradiční prací: Pěstuje doma polní květiny, ze kterých vyrábí kytice a doplňky

Veronika, vy máte takové netradiční povolání. Možná je to mnou, ale nikdy jsem neslyšela nikoho, kdo by se chtěl zaměstnat vysloveně jako květinář a vy jste se k tomu dostali – a to i přesto, že jste studovali něco úplně jiného .. jak?
Souhlasím, není typické, ale čím dál tím častěji pozoruji, jak lidi v tomto oboru přibývá. Jsem květinová farmářka a dokud jsem se jí stala, stejně jako vy, jsem neznala nikoho, kdo by chtěl být, ani byl, květinář. Studovala jsem učitelství výtvarného umění, učila v základní umělecké škole, ale vnímala jsem potřebu trávit čas venku, v přírodě. Takže co mě dostalo na této práci? Byl to pracovní prostor neohraničený čtyřmi stěnami.

Pokud bychom to konkretizovaly – jak tedy vznikal ten prostor neohraničený čtyřmi stěnami, dnes už známý také jako Květ?
Květ vznikl přirozeně – jako projekt vedle klasického květinářství mé maminy. Ze zájmu o výše zmíněný venkovní prostor a pobyt v něm, ale i jako osobní postoj k přírodě, potřebě se o ni starat, ne jen si z ní brát. Celý projekt je provázán subjektivním viděním krásná, přes umělecký postoj k němu, ale jde rovněž i o podporu lokálního trhu a potřeby osvěty – vyprávění se na toto téma. Důležitou součástí Květu je i budování komunity.

Pojďme si však tento prostor pro čtenáře trochu víc definovat – pokud se nemýlím, květiny si už i pěstujete.
Ano, je to tak, rostliny, které používáme, si pěstujeme. Naše květinová farma je mladičká, o chvíli oslaví svůj první rok, co pro nás znamená neustálé doplňování, hledání vhodných rostlin na řez, nabírání zkušeností a vytváření si květinového „rozhledu“ i pozorování přírody. Tento rok jsme si brzy na jaře vyzkoušeli co způsobí vítr – a v létě jsme zas s respektem dívali na zaplavené květinové pole. Učíme se! Velká část naší zahrady byla letničkových, což tedy znamená v podzim / nebo na jaro / udělat výsadbu a v létě maximálně do prvních mrazů očekávat úrodu. Nyní se snažíme plánovat trvalkové záhony. Ty rostou pomaleji, ale jsou o něco méně náročné na péči. Ať už trvalky nebo letničky, vyžadují vláhu, slunce, teplo. každá v jiném poměru a také ochranu před škůdci. Někdy pouze rostou a naše zásahy jsou minimální.

Nejen v módě, ale také předpokládám, že i v takovém byznysu je třeba podporovat lokálních výrobců. Věděli byste nám vysvětlit jaký je rozdíl mezi lokálními a dováženými květinami?
Věděli jste, že kvůli krásné, dokonalé, červené růži na vašem jídelním stole s vysokou pravděpodobností někdo zemřel? Na otravu pesticidy, případně to možná byli „pouze“ špatné pracovní podmínky na květinových plantážích. Já jsem o tom netušila. A to jsem měla kolem sebe takové květiny téměř celý můj život. Nebo, jedním z důvodů, které ráda používám jako argument, je, že zatímco vznikne velká pestrobarevná kytice, květiny v ní procestují pravděpodobně více kilometrů než já (nebo vy) za celý svůj život. Není rozumné všech producentů odsoudit. Jsou farmy, které si na podmínkách pro zaměstnance dají záležet, fair trade – spravedlivý obchod funguje i zde, stejně jako to je v jiných odvětvích. Nehledě na to, jaké mají klasické květiny pozadí, podpora lokálního trhu je podporou regionu ale i mého souseda, známého, možná člověka, který do místa, kde jsem se rozhodl žít, přinese něco neočekávaného. Není to jen o samotném byznysu, ale o budování komunity, rozhovorech, možná o snech a vizích. O hledání, zda a jak je lze uskutečnit.

To jste velmi pěkně popsali. Všimla jsem si, že na podobné téma jste vytvořili i projekt Vezmi si mě. O čem konkrétně byl?
V projekteVezmi si mě jde o to dát květem druhou šanci. Častokrát se stane, že květem nastříháme více než spotřebujeme případně se nám vrátí z nějaké jednodenní akce / svatby. Tyto zbytkové květiny, které by jinak pravděpodobně putovaly do kompostu, svážeme do kytic a jsou volně dostupné, zdarma, od nás pro vás. Jediné, co je třeba udělat je kytičku si vyzvednout. Jsou uloženy při naší kamenné prodejně a o jejich existenci informujeme prostřednictvím sociální sítě.

Related Articles

Klimatizace a vzduchotechnika: Proč se spolehnout na profesionály

Vytvořit příjemné klima v interiéru je dnes klíčové nejen v domácnostech,...

Comments

Nejnovější články

Klimatizace a vzduchotechnika: Proč se spolehnout na profesionály

Vytvořit příjemné klima v interiéru je dnes klíčové nejen...

Čeká vás nátěr dřevěných oken? Přečtěte si, jak na to

Dřevěná okna vypadají hezky, ale potřebují údržbu. Nejde přitom...

Praktické rady pro hladký přesun do velkoměsta

Stěhování do velkoměsta může být vzrušující i náročné zároveň....
- Komerční sdělení -PR článek