Čerpání úvěru byste za žádných okolností neměli brát na lehkou váhu. Vypůjčení peněz s sebou totiž přináší mnoho rizik, a je proto důležité být opatrný. Hodit by se tedy mohl výčet největších chyb, které lidé při sjednávání úvěru dělají. Pokud se z nich poučíte, problémům se vyhnete obloukem.
Uzavřou hned první nabídku
Častou chybou klientů je, že uzavřou půjčku, která na ně před několika minutami vyskočila v reklamním okně. I přesto, že nabídka bude znít velmi lákavě, je lepší porozhlédnout se, jaké další možnosti se nám na trhu nabízí. Hledání té nejvhodnější půjčky nám zabere nějaký čas, avšak vyplatí se.
Neberou ohled na svoji finanční situaci
Než se upíšeme k půjčce, musíme si dostatečně promyslet, jestli zvládneme každý měsíc odvádět splátky. Přeceněním svých sil bychom se totiž mohli dostat do problémů, které by mohly vést až k řetězícím se dluhům.
I finanční instituce kontrolují klientovu úvěruschopnost. Je důležité však zmínit, že nebankovní společnosti jsou benevolentnější v ověřování bonity. Na jednu stranu to přináší jisté výhody – nebankovní půjčka se tak stává dostupnější pro širší okruh lidí.
Na druhou stranu u takové společnosti schválení půjčky nemusí nutně znamenat, že zákazník bude úvěr zvládat. Proto je potřeba, abyste svoji situaci sami dobře zhodnotili. Jen vy víte, jak na tom skutečně finančně jste.
Sledují pouze výši úroku
Problémem také je, když lidé svoji pozornost zaměřují pouze na úrokovou sazbu. Půjčka má totiž mnohem více parametrů. Jedním z nejdůležitějších je RPSN, která nám napoví mnohem více než samotný úrok. Kromě úroku v procentech vyjadřuje i další poplatky, například za vedení účtu nebo za připravení smlouvy.
Dostatečně neprověřují poskytovatele
Nejeden člověk se dostal do potíží kvůli nedostatečné, či dokonce chybějící kontrole důvěryhodnosti finanční instituce. Ne všechny nebankovní společnosti jsou totiž tak poctivé, jak se na první pohled zdá. Absence licence od České národní banky, web chybějícími informacemi či nízký počet klientů by nás měly od jednání s takovou společností odradit.
Nevěnují dostatek pozornosti smlouvě
Většině z nás smlouvy připadají nepřehledné a dlouhé, a lehce se v nich tak ztrácíme. To nás odrazuje od důkladného pročtení. Není však nic důležitějšího než správně porozumět dokumentu, který podepisujeme. Pokud něčemu ve smlouvě nerozumíte, nebojte se poskytovatele zeptat. Možností také může být nechat listinu zkontrolovat právníkem. Jestliže totiž kontrolu podceníme, lehce přehlédneme záludné informace, například o vysokých sankcích za pozdní uhrazení splátky.