Jak připravit zahradu na zimu?

Po nádherném letním období je čas připravit zahradu na zimu. Na podzim sklidíme poslední plodiny, květy začnou pomalu odkvétat a na nás bude připravit zahradu na zimní spánek, aby jí neublížil sníh a mráz a my se mohli těšit, až zase na jaře vykvetou keře a květiny.

S příchodem prvních podzimních mrazíků, které na sebe nenechají dlouho čekat, bychom měli choulostivé rostliny přikrýt, hobbymarkety nabízí celou řadu rozličných textilií, ale zavděk můžeme vzít i starými prostěradly, fóliemi, či přírodním chvojím, pokud jej máme k dispozici.

Kořenové plodiny (jako mrkev, tuřín, řepa a pastiňák) mohou zůstat v zahradě i po prvních mrazících. Měly by však být vykopány a uloženy před zamrznutím půdy. Brambory mohou také zůstat v půdě, ale je důležité, aby byly vykopány a odstraněny ze zahrady téměř okamžitě a nezůstaly na povrchu půdy po nějaké období. Listová zelenina, jako například řapíkatý celer a kapusta se s lehkým mrazem stávají vlastně o něco sladšími. Zelí a švýcarský mangold odolávají mrazům, ale vnější listy se mohou poškodit nebo ztvrdnout. Saláty však nedokážou zvládnout mrazy a zvadnou.

Ostatní rostliny, jako rajčata, cuketa, hrášek, fazole a dýně, by se měly vytáhnout a zlikvidovat. Pokud jsou rostliny prosté nemoci, kompostujte je. Pokud jsou některé z rostlin napadené, nedávejte je do kompostu, ale zlikvidujte je zvlášť, aby nedošlo k nakažení hromady kompostu.

Úklid zahrady

Než bude půda příliš tvrdá a zmrzlá, odstraňte všechny plevele a zbytky plodin a eliminujte místa výskytu hmyzu, larev a nemocí.

Jakmile je většina zahradní půdy vyčištěna, přidejte vrstvu kompostu, listů,  hnoje (pokud jej máte) a vápna (pokud to potřebujete).

Další možností je zasít krycí plodiny, například zimní žito, aby se zlepšila výživnost vaší půdy pro další období.

Příprava stromů a keřů na zimu

Chraňte malé stromy nebo keře před extrémním chladem tak, že je obalíte proti sněhu a zabalíte do válce ze slámy nebo molitanem.

Podzim je vhodný čas na výsadbu stromů a keřů. Prohlédněte si své stávající stromy. Odstraňte všechny zlomené větve a lehce je prořezejte.  Můžete je také přihnojit, či ošetřit postřikem, pokud to vaše stromy potřebují. Není na škodu shrabat listí, aby se v něm nemnožily škůdci. Pokud jsou listy flekaté, poškozené, či vykazují známky napadení stromu škůdci, nedávejte je do kompostu. Listy nepalte, ať nezpůsobíte požár.

Trávu před zazimováním nesekejte, aby měla půda pod sněhem ochranu, spíše ji shrabte, abyste z ní odstranili tu suchou a zetlelou.

Related Articles

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás jen napadnou....

Comments

Nejnovější články

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás...

I vaše bydlení může být jako ze škatulky

Každé bydlení je opravdu specifické, a proto je potřeba,...

Lenovo ThinkPad T450s

Hledáte výkonný a stylový firemní notebook s vysokou spolehlivostí?...
- Komerční sdělení -PR článek