Kanceláře jsou líhništěm bakterií, kontaminace je dokonce vyšší než na toaletě

Kde je více bakterií a virů, na kancelářském stole a klávesnici, ve společné kuchyňce nebo na prkénku na toaletě? Většina z vás se jistě rozhodne odpovědět, že na záchodovém sedátku, bohužel podle vědců tomu tak není. Při mikrobiálním průzkumu kanceláří došli k jednoznačnému výsledku, v kanceláři je na různých površích mnohem vyšší koncentrace bakterií a virů než na záchodové míse nebo v jejím okolí. Dokonce několikanásobně. Největší množství mikrobů se navíc nachází tam, kam chodí pracovníci jíst. 

Čistá jen na první pohled

Říkáte si, že vaše pracovní místo je čisté? Ano, na první pohled, protože úklid kanceláří probíhá dle přesně stanoveného harmonogramu. To však neznamená, že se na kancelářském stole, klávesnici, telefonu nebo dalších přístrojích nenalézají kolonie mikrobů, které mohou způsobovat různá akutní i chronická onemocnění. Kromě pravidelného úklidu je totiž vhodné, aby také pracovníci dodržovali hygienická opatření a své pracovní místo udržovali v čistotě.

C:\Stahujeme\in-home.cz_uklidplecity_cz_01.jpg

Žádné zbytky jídla

Prvotním problémem, který vede k nepřebernému růstu kolonií mikrobů, jsou zbytky jídla. Není to pouze problém kolektivní ledničky, ale hlavně jednotlivých pracovníků, kteří svačí nebo obědvají u svého pracovního stolu, přičemž po sobě neuklízí zbytky nebo drobky. Právě na to vědci upozornili při svém výzkumu pracovního prostředí. Zbytky jídla, obaly znečištěné od snacků a čokoládových tyčinek jsou rájem pro bakterie, které tak dostávají prostor pro svůj růst v šuplících nebo skříňkách. 

Chybí důsledné mytí rukou 

Jak to, že pravidelný úklid komerčních prostor nestačí na eliminaci mikrobů a nezamezí rozvoje nákazy od chřipky, po žloutenky a koronavirus? Podle vědců to není úklidem, který může být proveden sebelépe, ale nedodržováním základních hygienických opatření, především důsledné mytí a dezinfikování rukou. I přes dlouhodobý apel si podle vědců 25 % zaměstnanců nemyje ruce po použití toalety. Podle Dr. Charlese Gerba z Arizonské univerzity navíc dojde ke snížení rizika šíření choroboplodných zárodků a možného rozšíření nákazy virem či koronavirem pouhým očištěním vlastního pracovního místa pomocí dezinfekce na bázi alkoholu, především počítače, klávesnice a stolního telefonu. 

Related Articles

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás jen napadnou....

Comments

Nejnovější články

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás...

I vaše bydlení může být jako ze škatulky

Každé bydlení je opravdu specifické, a proto je potřeba,...

Lenovo ThinkPad T450s

Hledáte výkonný a stylový firemní notebook s vysokou spolehlivostí?...
- Komerční sdělení -PR článek