Obávaná dřevomorka: Jak vyhrát nerovný boj s houbou, která může napadnout i váš dům?

Většina lidí nedá na houby dopustit. Houbařská kuchařka ukrývá spoustu specialit, které dozajista uspokojí i rozmazlené chuťové pohárky vyhlášeného gurmána. Ale ne vždy je přítomnost hub vítaná tak, jako když se rozprostírají na talíři. Své o tom vědí majitelé chatek, roubenek a dřevostaveb, do jejichž dočasných či trvalých příbytků vnikl nezvaný host – dřevomorka. Proč je tato dřevokazná houba tak nebezpečná a jak se proti ní efektivně chránit?

V přírodě potřebná, doma na černé listině 

Zatímco v lidském obydlí vítaná není, v přírodě je paradoxně velmi užitečná. Dřevomorka se podílí na rozkladu hnilobných organismů vzniklých v rámci procesu odumírání padlých stromů. Nic takového však doma zapotřebí není. Naopak je žádoucí houbu zlikvidovat bez zbytečných průtahů, protože neškodí pouze samotné budově, ale také obyvatelům. Její spóry produkují alergenní mykotoxiny, jež mohou zapříčinit rozvoj astmatu či alergie. Citlivější jedinci na její přítomnost reagují bolestmi hlavy, nevolností a závratěmi.

Jak vám může dřevomorka ztrpčit život?

Dřevomorka miluje vlhké prostředí, v ohrožení jsou proto především vlhká místa a prostory, do kterých zatéká, nebo jsou dlouhodobě nevětrané. Houba se rychle šíří a v případě volného pole působnosti pohlcuje většinu dřevěné konstrukce domu – včetně podlah a krovů. Rozsáhlé poškození pak může způsobit narušení statiky objektu.

Na pozoru před dřevomorkou by měli být také majitelé novostaveb a rekonstruovaných domů – v souvislosti s nedostatečným větráním či špatnou kombinací izolačních materiálů.

C:\Stahujeme\in-home.cz_ochrana-dreva_cz_01.jpg

Jak se dřevomorky zbavit?

Dřevomorka sice není červotoč ani tesařík, ale přesto se na její likvidaci používají podobné metody. Odborníci houbu likvidují mikrovlnným zářením a poté na dřevo aplikují ochranný fungicidní prostředek. 

Rozhodnete-li se jí zlikvidovat vlastními silami (což je možné, pokud se nerozšířila na větší plochu), okamžitě odstraňte plodnice. Zároveň si je třeba uvědomit, že dřevomorka prorůstá hluboko do struktury dřeva, proto je nezbytná likvidace napadených částí

A konečně prevence – pokud neučiníte opatření vedoucí k úpravě vlhkosti, dřevomorka se v daném prostředí zanedlouho objeví znovu. Optimální podmínky pro její šíření panují v prostředí s vlhkostí dřeva mezi cca 18-30 % a teplotou kolem 22 °C. Za jediný den může narůst až o 6 mm, což jsou 2 m za rok!

Related Articles

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne, hodně o...

Comments

Nejnovější články

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne,...

Čištění s vysokotlakou myčkou si zamilujete!

Půvab bezkontaktního čištění spočívá opravdu v tom, že si v podstatě...

Neduhy nejlevnějších párty stanů

Je až trochu s podivem jak se změnily večery...
- Komerční sdělení -PR článek