Podzimní zahradní úklid: Které květiny schovat, a které naopak zasadit?

Přichází podzim a s ním se neodmyslitelně pojí i odkvétání květin a příprava půdy na odpočinek. Ani v tomto období se však nemusíte dívat na prázdné záhony. Oživit je můžete překrásnými podzimními květinami. 

Nechte květiny přezimovat 

Ne všechny jarní a letní květiny jsou víceleté, takže ty, které již odkvetly, jednoduše vytrhejte. Pozor si však dávejte na ty, které by vám mohly kvést i další rok, ale potřebují více péče. Jedná se o jiřiny, frézie, kany (dosny), frézie nebo gladioly, jejichž hlízy je nutné vyjmout ze země a uložit je na suché, chladné místo (například do sklepa). Tuto operaci je nutné provést ještě předtím, než se začnou objevovat větší mrazy, které by mohly hlízy poškodit. Takto uskladněné květiny vydrží až do jara, kdy je můžete opětovně zasadit. 

Květiny, které se nesklízí, je potřeba ošetřit a připravit je na zimu. Růže je důležité ostříhat, aby nevymrzly. Rostlinu ochráníte také tak, že ji přihrnete zeminou, tím jí poskytnete „zateplení“ a ochráníte její stonky před mrazem. 

Sklízejte i zasazujte 

Zahrada se na podzim nejen uklízí, ale připravuje se také na jaro. Některé druhy květin, především cibuloviny, se do země vkládají právě v tom období, což platí pro hyacinty, tulipány, mečíky, ocúny nebo narcisy – první jarní květiny. Tyto okrasné kytky jsou výjimečné v tom, že je lze pěstovat i v domě, avšak lépe se jim daří v exteriéru. Na podzim můžete zasadit také dvouleté rostliny. 

Sadba nových květin je vhodná v měsíci říjnu. V tomto období jsou práce na zahradě v plném proudu, dozrává zelenina a ovoce, je potřeba je uskladnit a zahrádku uklidit. Vysázení nových cibulovin a dvouletek však není radno příliš odkládat. Stihnout to musíte dřív, než se objeví první větší mrazy, a to z toho důvodu, aby rostliny stihly ještě zapustit kořeny a nevymrzly. 

Zkrášlete zahradu ihned 

I prázdný záhon můžete okamžitě oživit květy. Jednou z variant je vřes, který lze zakoupit v mnoha barevných variantách, často najdete i více barev v jednom květináči. Vřes má rád lehce kyselejší půdu, takže k němu při výsadbě lze přidat speciální substrát, ale někdy to není zapotřebí. Vřes se uchytne poměrně snadno. Sázejte jej od října do listopadu. 

Kam můžete vřes zasadit? Perfektně se hodí na skalky, do prázdných záhonů, ale ozdobit jím můžete také pomník na hřbitově a vykouzlit tak krásnou podzimní dekoraci. Tato rostlina patří mezi trvalky, takže vás bude stále těšit překrásnými drobnými kvítky, které kvetou jak na jaře, tak i na podzim. Jejich výsadba vám o něco usnadní péči o zahradu. Oprostí vás od nutnosti schovávat cibulky a hlízy rostlin, protože vřes zůstává stále v zemi. 

Related Articles

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás jen napadnou....

Comments

Nejnovější články

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás...

I vaše bydlení může být jako ze škatulky

Každé bydlení je opravdu specifické, a proto je potřeba,...

Lenovo ThinkPad T450s

Hledáte výkonný a stylový firemní notebook s vysokou spolehlivostí?...
- Komerční sdělení -PR článek