Stav realitního trhu

Současný realitní trh také ovlivnila koronavirová krize. Jako u mnoha dalších odvětví trpí tím, že lidé mají starosti především o své zdraví a nezabývají se dalšími věcmi jako dříve. Svá rozhodnutí o změně bydlení tak často přesouvají na pozdější období, kdy doufají, že se situace zlepší a budou se moci plně věnovat svým plánům.

Makléři vnímají menší zájem o prohlídky bytů a domů, velké množství dohodnutých schůzek je zrušeno. Také banky doplácejí na koronavirovou krizi, jelikož se výrazně zmenšil zájem o hypotéky a úvěry.

Sice je nižší poptávka, o to vyšší nabídka. Více se nabízejí  nemovitosti sloužících k turismu a odpočinku, jako chaty a chalupy. Kdo má odvahu a nenechá se zastrašit současným stavem v zemi, může tak koupit rekreační nemovitost v atraktivnější lokalitě, než by mohl sehnat za běžné situace.

Ceny nemovitostí se ve městech o mnoho nezvýšily, v některých oblastech, kde je větší nezaměstnanost spíše poklesly.

Pražské reality

V Praze se i přes koronavirovou krizi drží ceny nemovitostí na stejné úrovni, jako před ní. I když je Praha nejvíce zasaženým regionem a počty nemocných stále stoupají, pořád je v hlavním městě zájem o koupě a prodeje bytů. Vzhledem k tomu, že koupě nemovitosti je stále dobrá investice do budoucnosti, realitní trh nezamrzl.

Nejvíce žádané jsou menší a střední byty do velikosti 2+1. Jejich nájem není tak vysoký jako u větších bytů a může si je pořídit více lidí. Prodávají se i investorům, kteří je používají na pronájem za účelem zisku.

Vývoj do budoucna

Vláda zrušila v důsledku krize daň z nabytí nemovitosti, proto je v dnešní době výhodné byty nakupovat. Současně také banky nastavují nízké úrokové sazby, což usnadňuje braní hypoték a nahrává znovuoživení realitního trhu. Prodávající, kteří chtějí mít tuto starost rychleji za sebou, nabízejí častěji slevy z ceny bytu. Co nám přinese budoucnost nevíme, jelikož není jisté, jak se bude situace s koronavirem vyvíjet, převážně v zimních měsících. Avšak lidé se budou stále stěhovat a mít potřebu bydlení, neočekává se nijak dramatický vývoj.

Related Articles

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás jen napadnou....

Comments

Nejnovější články

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás...

I vaše bydlení může být jako ze škatulky

Každé bydlení je opravdu specifické, a proto je potřeba,...

Lenovo ThinkPad T450s

Hledáte výkonný a stylový firemní notebook s vysokou spolehlivostí?...
- Komerční sdělení -PR článek