V PENĚZÍCH MÁ BÝT POŘÁDEK I DOMA

Alarmují počet exekucí v České republice je dokladem toho, že ne každý zvládá platit své závazky. Ne vždy je na vině nemoc či jiný nezaviněný problém, někdy je to obyčejná neschopnost stanovit si finanční priority a dodržovat je. To bývá důvodem rozvodů, případně hádek mezi příbuznými. Proto je důležité mít ve financích pořádek.

Ať už žijete sami, nebo v páru, případně už máte rodinu, vždy je dobré vědět, jaké máte povinné výdaje, tedy to, co je nezbytně nutné zaplatit. Mezi povinné výdaje patří náklady spojené s bydlením, tedy nájem nebo hypotéka, poplatky za služby a energie, náklady na dopravu do práce či školy, pojistky, splátky půjček, telekomunikační poplatky atd. Takové náklady prostě zaplatit musíte, jinak vám hrozí sankce. Nezapomeňte si našetřit peníze na výdaje, které se platí třeba jen jednou nebo dvakrát ročně, jako například povinné ručení, náklady na kroužky a tábor dětí, nebo doplatky energií.

Platíte i další náklady, ale s těmi už se dá hýbat, ať už se jedná o výdaje za stravu, hygienické potřeby, oblečení, obuv, kosmetiku. Pokud máte výpadek příjmů, tak si místo oběda v restauraci přinesete jídlo z domova, můžete škrtnout náklady na zábavu, alkohol, cigarety, místo svíčkové si udělat bramboráky a drahou kadeřnici nahradit domácím barvením vlasů. Cest k úsporám je mnoho.

Ale abyste věděli, kolik můžete utratit, měli byste mít přehledem o všech příjmech a výdajích. Někdo si vše píše do notýsku, další má tabulku v počítači, nebo používá některou z aplikací do počítače nebo mobilu. Někdo nedá dopustit na obálky s hotovostí. Důležité je mít v rozdělení peněz pořádek. Peníze na nájem nejde použít na výlet s kamarády, stejně jako peníze na jídlo nejde utratit za nové luxusní boty. Mezi příjmy počítejte jen ty, které chodí pravidelně. Nespoléhejte se na nahodilé prodeje či brigády, které sice mohou vaši finanční situaci vylepšit, ale nedá se na ně spolehnout a mohou trvat déle, než potřebujete.

Ideální je mít internetové nebo mobilní bankovnictví a všechny pravidelné platby si nastavit jako trvalé příkazy. Můžete také peníze přesouvat na spořící účet a na běžném účtu si nechávat limitovanou částku. Limity byste měli mít také pro denní/týdenní objem plateb a pro platby kartou. Je to bezpečnostní opatření nejen proti bezuzdnému utrácení, ale také pro případné zneužití karty či přístupu na účet. Když se vám každý měsíc podaří uspořit určitou částku, neutraťte ji hned. Naopak, postupně byste si měli našetřit aspoň tři měsíční příjmy jako rezervu pro případ nemoci a nepředvídaných nákladů.

V partnerském vztahu je dobré určit, kdo za rodinné finance zodpovídá. Ušetříte si tím řadu stresů. Na zásadních investicích byste se měli vždy dohodnout a pokud se to úplně nedaří, domluvit se aspoň, že priority se budou střídat. Takže když si jeden měsíc manželka koupí kabelku, je fér, když následující měsíc utratí její manžel peníze třeba za permanentku na fotbal.

Když se dostanete do finanční tísně, můžete buď snížit náklady, nebo zvýšit příjmy. Zamysleli jste se například nad tím, co všechno máte doma a vůbec to nepoužíváte? Nepotřebné oblečení, sportovní vybavení, šperky i technika se dá prodat. Dražší mobilní tarify můžete vyměnit za výhodnější rodinný a úspory může přinést i změna dodavatele elektřinu, nebo výměna banky. Když vám ani tak nestačí příjmy, najděte si vedlejší pracovní poměr. Pokud si nejste jisti, jak na domácí finance, nechte si poradit. Existují jak bezplatné poradny na internetu, tak i finanční poradci. Ale mezi těmi pečlivě vybírejte, abyste místo úspor neutratili zbytečně ještě peníze za nefunkční rady.

Related Articles

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás jen napadnou....

Comments

Nejnovější články

Led pásky se hodí do kuchyní, obýváků i dětských pokojů

Doba jde kupředu a s ní všechna odvětví, která vás...

I vaše bydlení může být jako ze škatulky

Každé bydlení je opravdu specifické, a proto je potřeba,...

Lenovo ThinkPad T450s

Hledáte výkonný a stylový firemní notebook s vysokou spolehlivostí?...
- Komerční sdělení -PR článek