Vyplatí se investovat do nemovitostí?

Investice do nemovitostí dlouhé roky patřila k prověřenému způsobu, jak zhodnotit peníze. Jak je to v době, kdy růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají? Vyplatí se ještě investice do nemovitostí?

Kdo si v minulosti pořídil dům nebo byt jako investiční příležitost, ten si mohl mnout ruce. Meziročně se mu nemovitost zhodnotila o zhruba 10 až 15 procent. Dnes je však cena stavby domu mnohonásobně vyšší a stejně tak stouply i hypotéky.

Nabízí se tedy otázka, jestli stojí za to, rozšířit své investice o nemovitosti. A může se člověk stát rentiér, když dnes bude investovat do nemovitostí?

Dobrou zprávou je, že investice do nemovitostí se z dlouhodobého hlediska stále vyplatí, zejména kvůli stabilitě. Drahé hypotéky totiž znamenají, že zájemců o vlastní nemovitost postupně ubývá. 

Tím však stoupá zájem o nájmy. A právě to investicím do nemovitostí nahrává. Ovšem každý nákup je třeba dobře zvážit. Na co se zaměřit?

Na co si dát pozor při nákupu investiční nemovitosti

Ať už člověk využije na pořízení nemovitosti hypotéku nebo příspěvek ze stavebního spoření, bude mít velký a dlouhodobý finanční závazek. Ten je potřeba dobře zvážit. Každý investor, který chce na nemovitosti vydělat, musí brát v úvahu tři faktorylokalitu, dispozici a cenu.

Lokalita nemovitosti je při koupi dominantním faktorem. Dobrá infrastruktura, kultivace zeleně, dostupnost služeb a pěkné okolí dělá z lokality žhavou a vyhledávanou destinaci.

Neméně důležitá je i velikost bytů. U velkých bytů s dispozicí 4+kk a více se totiž těžko hledá nájemník. V současné době je nejvhodnějším investičním bytem 2+kk nebo 3+kk v perspektivní lokalitě. 

Posledním faktorem je pochopitelně cena. Je potřeba vědět, že nemovitosti mohou být v krátkodobém horizontu velmi nelikvidní. Do realit je proto rozumné investovat s horizontem zhruba deseti let. 

Také je třeba myslet na to, že byt může být nějakou dobu bez nájemníků nebo nájemník nebude platit. Pokud má investor byt na hypotéku, pak musí mít dostatečné rezervy, aby případné výpadky nájemného zvládnul sám pokrýt. 

Kdo si nemůže dovolit čekat delší dobu na výnos nebo dostatečné finanční rezervy nemá, pak by měl raději uvažovat o jiných typech investování. 

K investování do nemovitostí nejsou potřeba miliony

Člověk nemusí být jenom milionář, aby mohl investovat do nemovitostí. Existují totiž i jiné způsoby, než si brát hypotéku a nechat si postavit dům na klíč na základě vzoru smlouvy o dílo nebo si koupit byt.

Jedná se o nemovitostní fondy, nemovitostní dluhopisy nebo crowdfunding. Investor si v těchto případech “fyzicky” nekupuje nemovitost, což znamená, že nepotřebuje tak vysoký vstupní kapitál. 

Pokud někdo investuje do nemovitostních fondů, které nejčastěji spravují kancelářské budovy, sklady nebo bytové domy, pak dostává odpovídající podíl na příjmu z nájmů nemovitostí vlastněných tímto fondem. Do fondů lze přitom investovat už od 500 korun měsíčně.

Další možností investování do nemovitostí jsou dluhopisy. Ty mají předem pevně stanovený úrok a dobu splatnosti, kterou není možné měnit. Investor tedy předem ví, jak dlouho bude investovat a kolik si vydělá. Platí pravidlo, že dlouhodobější a rizikovější dluhopisy nabízejí vyšší úroky.

V poslední době velmi rozšířeným způsobem investování do nemovitostí je crowdfunding. Jeho podstatou je, že se na investici podílí více investorů. Pochopitelně se nemusí jednat jen o nemovitosti. Crowdfunding je známý zejména u startupů, kdy lidé potřebují získat finance na své nápady nebo produkty.

Crowdfunding funguje přes peer-to-peer (P2P) platformy, kterých je dnes poměrně dost. Nutné je však myslet na to, že tyto investice mohou být rizikovější. 

Ať už se proto člověk rozhodne pro jakoukoliv investici do nemovitostí, nesmí zapomenout na základní pravidlo – diverzifikovat své vklady. 

Related Articles

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne, hodně o...

Comments

Nejnovější články

Vilapark Klamovka, unikátní rezidence v Česku

Bydlení je vizitkou každého člověka. Ať chcete nebo ne,...

Čištění s vysokotlakou myčkou si zamilujete!

Půvab bezkontaktního čištění spočívá opravdu v tom, že si v podstatě...

Neduhy nejlevnějších párty stanů

Je až trochu s podivem jak se změnily večery...
- Komerční sdělení -PR článek